معبد پراکئو تایلند | با نماد سیاسی،مذهبی و سمبل کشورتایلند آشنا شوید!

معبد پراکئو تایلند | با نماد سیاسی،مذهبی و سمبل کشورتایلند آشنا شوید!

معبد پراکئو تایلند

آیا مهم‌ترین معبد بودائی تایلند که به معبد پراکئو تایلند معروف و نماد سیاسی، مذهبی و سمبل جامعه این کشور به شمار می‌رود را می‌شناسید؟در این مقاله شما با بنای مجسمه زمردین که باعث رونق و پیشرفت مردم میشود آشنا خواهید شد.


معبد پرا کئو تایلند مهمترین معبد بودایی تایلند است که در عین حال نماد سیاسی، مذهبی و سمبل جامعه این کشور به شمار می رود و در مرکز تاریخی شهر بانکوک و در محدودهٔ کاخ بزرگ این شهر واقع است که شما در تورتایلند می توانید از آن بازدید کنید.

مجسمه زمردین بودا

مجسمه زمردین بودا که در بنای معبد پراکئو تایلند نگهداری می شود، با ارتفاع ۶۶ سانتی متر، از سنگ یشم و به گونه ای ساخته شده که بودا را در حال تعمق و تفکر به تصویر می کشد. تنها پادشاه تایلند می تواند این مجسمه را لمس کند؛او در طول سال سه مرتبه در فصلهای تابستان، پاییز و زمستان، ردای آن را با آرزوی خوش اقبالی برای مردم، تعویض می کند.

مجسمه بودای زمردین در معبد پراکئو تایلند
تاریخچه مجسمه زمردین بودا

از شواهد تاریخی آنچنان برمی آید که مجسمهٔ بودای زمردین بانکوک نخستین بار در سال ۱۴۳۴ در امپراطوری لاناتای در شمال تایلند مورد توجه قرار گرفت. بنابر یکی از روایات، کشف این مجسمه زمانی بوده که صاعقه به جنگل بامبوی متعلق به صومعه برخورد می‌کند و در محل برخورد مجسمه‌ای گچی به شکل بودا پیدا می‌شود.

مجسمه بودای زمردین در معبد پراکئو تایلند 1
مجسمه به محل اقامت راهب بزرگ برده و نگهداری شد، اما پس از مدتی راهب اعظم متوجه شد که گچ در ناحیهٔ بینی مجسمه شروع به ریختن کرده و رنگ سبز بخش درونی آن را آشکار کرد.این مجسمه را در تاریخ های مختلف به مکان های مختلفی انتقال داده اند که از جمله این کشورها:کامبوج,لائوس,ویتنام و…بوده اند که سرانجام در سال ۱۷۸۴ به محل فعلی خود در معبد پراکئو تایلند انتقال داده شد؛

مجسمه زمزدین باعث رونق کشور

بنابر ادعای «ناگاسنا» وجود مجسمه بودا در هر کشوری، رونق و پیشرفت را برای مردمان آن کشور به ارمغان می آورد. قدمت این مجسمه و ادعای ناگاسنا موجب شده که این مجسمه و معبد پراکئو، جایگاه خاصی در میان تایلندی ها داشته باشد.این معبد در عینی حال که محل پرستش بوداییان است،محل برگزاری مراسمی چون روز «چاکری» نیز می باشد؛معبد پراکئو تایلند 1

روز چاکری در ۶ آوریل به مناسبت پایه گذاری سلسله چاکرى جشن گرفته می شود و پادشاه به همراه ملکه، اعضای خانواده سلطنتی، نخست وزیر و مقامات بلند پایه برخی دیگر از مقامات ارشد کشور در میان عبادت کنندگان از معبد بازدید می نمایند؛

معبد پراکئو تایلند 2
سپس پادشاه و ملازمان وی با حضور در مقبره پادشاهان و بازدید از مجسمه حکمرانان سلسله چاکری به آنها ادای احترام میکردند و مراسم تاج گذاری حکمرانان چاکری نیز زمانی در این معبد برگزار می شد و تا به امروز همچنان ادامه دارد.

معبد پراکئو تایلند 3
امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.
منبع
tailand.ir
راستی اگر قصد سفر به کشور تایلند را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور تایلند با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

برچسب ها :,

دیدگاه های مطلب

اولین کسی باشید که نظر میدهد “معبد پراکئو تایلند | با نماد سیاسی،مذهبی و سمبل کشورتایلند آشنا شوید!”

تور تایلندتور بلغارستانتور صربستانتور استانبولتور آنتالیا