مجمع الجزایر جهان دبی | جمع آوری جزایر جهان در خلیج زیبای فارس

تصویری از بخشی از مجمع الجزایر جهان دبی

مجمع الجزایر جهان دبی | جمع آوری جزایر جهان در خلیج زیبای فارس

مجمع الجزایر جهان دبی

جزایر جهان (به عربی جزور العالم)، مجمع الجزایری مصنوعی‌ است که از جزایری کوچک تشکیل شده و نمای کلی و هوایی آن به صورت نقشه دنیا است. سازنده جزایر جهان ، در واقع همان مالک جزیره نخل است و ایده اولیه ساخت این جزایر توسط شیخ محمدابن رشید المکتوم، حاکم شهر دبی ارائه شده بود.در ادامه با ما باشید تا به بررسی این پدیده انسانی بپردازیم.


آشنایی با مجمع الجزایر جهان دبی

مجمع الجزایر جهان دبی در ۴ کیلومتری ساحل شهر دبی، امارات و در آب‌های خلیج فارس قرار گرفته است. این مجمع الجزایر را با استفاده از شن شسته و لایروبی شده ساخته اند و محل قرارگیری آن مناطق کم عمق ساحلی دبی است.مجمع الجزایر جهان یکی از پیشرفت‌های عمده دبی در ساخت جزایر مصنوعی محسوب می‌شود. ساخت ۳۰۰ جزیره در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و به سبب بحران مالی در سال ۲۰۰۸ اجبارا متوقف شد.

هرچند ۶۰ درصد جزایر پیش از سال ۲۰۰۸ به پیمانکاران خصوصی فروخته شده بودند، توسعه اکثر جزایر با شکست مواجه شد. در اواخر سال ۲۰۱۳ فقط ساخت دو جزیره به پایان رسید. در ژانویه سال ۲۰۱۴ گروه کلیندیست از راه اندازی پروژه قلب اروپا خبر داد.در فوریه ۲۰۱۴ یکی از شاخه‌های گروه کلیندیست به نام دارایی JR در ماهنامه خبری خود اعلام کرد که پروژه به خوبی در جریان است.

اجرای ساخت نخستین مجموعه از این جزایر شامل جزیره‌های اروپا، سوئد و آلمان توسط گروه کلیندیست رهبری شد.بنا بر برنامه مالکان امارات، ویلاهای شناور اسب آبی در جزیره سنت پترزبورگ تا دسامبر ۲۰۱۶ آماده خواهند شد و رزور ویلاها با ۲۰% تخفیف آغاز می‌شود.در جولای ۲۰۱۲ جزیره لبنان تکمیل شد و تنها جزیره‌ای بود که به صورت تجاری آماده شده بود. این جزیره در حال حاضر برای رویدادهای شرکت‌های خصوصی و احزاب عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.پیشنهاد میدهیم در تور دبی حتما از این منطقه زیبا دیدن کنید.

خصوصیات پروژه مجمع الجزایر جهان دبی

وسعت جزایر در محدوده ای بین ۱۴۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ مترمربع در منطقه است و از ۳۲۱,۰۰۰,۰۰۰ متر مکعب شن و ۳۸۶ میلیون تن سنگ ساخته شده اند.میانگین فاصله بین جزایر، ۱۰۰ متر است.شرکت کریتیو کینگدم دبی، پیشرفت پروژه را به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی کرده که بین ۶ تا ۹ کیلومتر از سطح آب‌ها را می‌پوشاند و توسط یک مسیر بیضوی از موج شکن احاطه می‌شود.هزینه توسعه این پروژه در سال ۲۰۰۵، ۱۴ میلیارد دلار امریکا برآورد شده بود.

تصویری از پروزه مجمع الجزایر دبی
دشواری‌های پروژه مجمع الجزایر جهان دبی

مجله اینترنتی تایمز در سپتامبر ۲۰۰۹ گزارش داد که کار بر جزایر جهان به سبب بحران جهانی مالی متوقف شده است. در فوریه ۲۰۱۰ نیز دیلی میل در گزارشی اعلام کرد جزایر در حال غرق شدن در دریا هستند. این فرض بعدها توسط نخیل رد شد و گزارش های فنی مستقل آن را کاملا نادرست خواندند. با وجود انکار سرمایه گزاران، روزنامه دیلی تلگراف در ژانویه ۲۰۱۱ گزارش داد که یک شرکت مستقل به نام پنگوئن دریایی، فرسایش جزایر و رسوب گرفتگی راه‌های بین جزایر را تائید کرده است.

سرمایه داران و مالکان مجمع الجزایر جهان بنا بر مشکلات فنی و مالی و به دنبال راهی جهت خلاص شدن از پرداخت هزینه‌های سالیانه ۱.۶ میلیون دلاری به مالکان جزیره نخیل بودند و به همین دلیل از شرکت پنگوئن دریایی خواسته شد تا ارائه خدمات حمل و نقلی به جزیره را قبول کند. در اوایل ۲۰۱۱ تنها یکی از جزایر و با وجود یک ساختمان در آن مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته بود و املاک تجاری و مسکونی در هیچ کدام از جزایر دیگر مورد استفاده نبودند.

تصویری از بخشی از مجمع الجزایر دبی

در همین وقت نیز قیمت املاک در امارات به نسبت اوج خود در ۳ ماه آخر سال ۲۰۰۸، ۵۸% کاهش یافته بود. در طی سال‌های رکود، سرمایه دار و تاجر جان اودلان کسی که جزیره ایرلند را در مجمع الجزایر جهان خریداری کرده بود، در فوریه ۲۰۰۹ پس از آن که مجموعه شرکت‌هایش با مشکلات مالی رو به رو شدند، دست به خودکشی زد.

تاریخچه و جدول زمانی ساخت مجمع الجزایر دبی

 • می ۲۰۰۳: برنامه ساخت و توسعه پروژه جزیره جهان توسط نخیل رسانه‌ای شد و زمان پایان پروژه طبق برنامه سال ۲۰۰۸ اعلام شد. در ابتدا قرار بود ۲۰۰ جزیره در وسعت ۵,۶۰۰,۰۰۰ متر مربع ساخته شود.
 • فوریه ۲۰۰۴: اعلام شد که مجمع الجزایر جهان مشتمل از ۲۶۰ جزیره خواهد بود و وسعت هر جزیره ۲۳ هزار تا ۸۳,۶۱۳ متر مربع و فواصل میان جزایر ۵۰ تا ۱۰۰ متر خواهد بود.
 • آپریل ۲۰۰۵: ۵۵% از لایروبی شن‌ها و ۸۸ جزیره کامل شد.
 • ژانویه ۲۰۰۸: موج شکن اطراف جزایر تکمیل شد.
 • ۱۹ فوریه ۲۰۰۸: گروه سینویشن یک جزیره ۳۷,۰۰۰ متر مربعی را جهت بخشی از یک پروژه به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار امریکا خریداری کرد. در این پروژه ساخت ویلاهای مسکونی و تفریحی و مجتمع گردشگری برنامه ریزی شده بود.
 • ۲۵ فوریه ۲۰۰۸: مرکز کالاهای چندگانه دبی اعلام کرد که قصد احداث یک مرکز تفریح ساحلی و مرواریدی در قسمت قطب جنوب جزایر جهان دارند.
 • سپتامبر ۲۰۰۸: شرکت لیمیتلس دبی برنامه‌های خود را جهت ساخت و توسعه یک مرکز سلامتی در جزیره سیبری به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار اعلام کرد.
 • ۲۸ ژوئن ۲۰۰۸: جزیره ترکیه با قیمت ۱۹ میلیون دلار توسط هلدینگ ترکیه خریداری شد.
 • ۲۸ دسامبر ۲۰۰۸: شرکت بین المللی ژانگ ژو چینی خبر ساخت یک اقامتگاه در جزیره شانگهای را رسانه‌ای کرد.
 • ۲۸ دسامبر ۲۰۰۸: شرکت نخیل فروش ۷۰ درصدی جزایر را منتشر کرد.
 • دسامبر ۲۰۰۹: گروه شرکت‌های کلندینست ساخت قلب اروپا را در اوایل ۲۰۱۰ اعلام کرد. قلب اروپا شامل جزایر اتریش، آلمان، هلند، سنت پترزبورگ، سوئد و سوئیس می‌شود.
 • جولای ۲۰۱۲: کلوپ ساحلی و سلطنتی جزیره لبنان افتتاح شد.
 • ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳: نخیل برنامه‌اش برای ایجاد راه‌های ارتباطی میان جزایر را منتشر کرد.
 • ژانویه ۲۰۱۴: املاک کلیندینست اعلام کرد که کار بر روی پروژه قلب اروپا آغاز شد و در وبسایتش به صورت ماهانه پیشروی پروژه در دسترس عموم قرار می‌گرفت که در فوریه ۲۰۱۴ پیشروی پروژه قلب اروپا خوب ارزیابی شد.

امروزه در خبرگزاری‌ها اعلام شده که زندگی به آرامی در جزایر جهانی در حال آغاز است.

منبع
Wikipedia
karnaval

badsagroup

برچسب ها :

دیدگاه های مطلب

اولین کسی باشید که نظر میدهد “مجمع الجزایر جهان دبی | جمع آوری جزایر جهان در خلیج زیبای فارس”

تور تایلندتور بلغارستانتور صربستانتور استانبولتور آنتالیا