کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا | با یکی از آثار قرن چهارم میلادی آشنا شوید

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا | با یکی از آثار قرن چهارم میلادی آشنا شوید

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

کلیسای جامع Svetitskhoveli یک کلیسای ارتدوکس شرقی واقع در شهر تاریخی متسختا گرجستان،و در شمال غربی تفلیس شاهکار از قرون وسطایی اولیه است، کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت و شناخته میشود. در حال حاضر این کلیسا دومین ساختمان بزرگ کلیسای در گرجستان، پس از کلیسای جامع تثلیث است.


کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا شناخته شده به عنوان محل دفن مسیح است که مدتها بعنوان یکی از کلیساهای ارتدوکس اصلی گرجستان بوده و یکی از با ارزش ترین مکانهای عبادت در گرجستان است.ساختار کنونی در سال ۱۰۲۹ توسط معمار قرون وسطی گرجستان Arsukisdze تکمیل شد، اگرچه قدمت این مکان به قرن چهارم میلادی می رسد.

پیشینه کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

تاریخ اولیه کلیسا

کلیسای اصلی در قرن چهارم میلادی در زمان سلطنت میریان سوم کارتلی (ایبریا) ساخته شده است. گفته می شود که سنت نینو، جایگاه این کلیسای را در کنار رودخانه های مکتاری (کورا) و آراگوی انتخاب کرده است. طبق گفته های گرجستان، در قرن ۱ میلادی یک یهودی گرجی به نام الیاس در اورشلیم لباس مسیح را که از یک سرباز رومی در گلگوتا خریداری کرده بود را به گرجستان آورد.

پس از بازگشت او به شهر ، توسط خواهرش سیدونیا مورد بازدید قرار گرفت ،خواهر او پس از بازدید از لباس بلافاصله پس از احساسات ناشی از شیء مقدس فوت کرد.او را همراه با لباس ها در مکان کنونی کلیسا به خاک سپردند. در گرجی Sveti به معنای “ستون” و tskhoveli به معنای “زندگی دادن” یا “زندگی”، است که امروزه نام کلیسای جامع سوتیتسخولی میباشد.

صدای اتفاقی که برای سیدونیا افتاد، به طور گسترده ای در سراسر گرجستان پخش شود، این اتفاق نشان می دهد که سیدونیا یک فرشته است که ستون را در آسمان بلند می کند. سنت نینو میگوید: میرایران و همسرش، ملکه نانا، در سمت راست و چپ هستند. گرجستان به طور رسمی مسیحی را در سال ۳۳۷ به عنوان دین دولتی خود پذیرفته است.

ترمیم کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا در طول تاریخ

کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا در طول تاریخ چندین بار آسیب دیده است، بیشترین آسیب توسط تهاجم اعراب، ایرانیان و تیموریان، و به تدریج در دوران سلطنت روسیه و دوره شوروی و همچنین ساختمان نیز توسط زمین لرزه آسیب زیادی دیده است.

در قرن ۱۱، کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا با دعوت کاتولیک Melkisedek از گرجستان بازسازی (از ۱۰۱۰ تا ۱۰۲۹) و به سبک کراس گنبد توسط معمار Arzakidze بازسازی شد. پادشاه آن زمان گرجستان Giorgi I (جورج I) بود. در طول بازسازی سالهای ۱۹۷۰-۷۱ که توسط V. Tsintsadze برگزار شد، پایه کلیسای ساخته شده است.دیدن این کلیسای بی نظیر در تور گرجستان خالی از لطف نیست.

تصویری از کلیسای از جامع سوتیتسخولی متسختاکلیسای جامع توسط دیوار دفاعی احاطه شده است که در زمان حکومت پادشاه Erekle II (هراکلیوس) در سال ۱۷۸۷ از جنس سنگ و آجر ساخته شده است. طبقه بالا برای اهداف نظامی طراحی شده و دارای مکان های نگهداری اسلحه است. ورودیه کلیسای جامع از سمت دیوار به سمت غرب واقع شده است. دیوار دارای هشت برج است: شش برج از آنها استوانه ای و دو مربع هستند. گروه باستان شناسی در سال ۱۹۶۳ خانه پتریشی قرن ۱۱ را در قسمت جنوبی دیوار یافتند. در داخل حیاط کلیسا، باقی مانده از قلعه پطرس آنتون II یافت میشود.

معماری کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

دیوارهای داخلی کلیسای جامع به طور منظم با نقاشی های قرون وسطایی تزئین شده است.در دهه ۱۸۳۰، زمانی که امپراتور نیکلاس اول از کلیسا بازدید کرد، مقامات روسیه گالری ها و نقاشی های بی نظیر را به عنوان بخشی از تلاش برای دادن کلیسای جامع به “نگاه پاکسازی” نابود کردند؛ امروزه پس از ترمیم دقیق ، برخی از نقاشی های دیوارها، از جمله یک تصویر از قرن ۱۳ از “جانور آخرالزمان” و شخصیت های زودیاک نمایش داده میشود.

تصویری دور و زیبا از کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

دیوارها با بسیاری از آیکون های ارتدوکس مسیحی تزئین شده اند که بیشتر آنها اصل نیستند (اصل آنها در موزه ملی گرجستان). دکوراسیون سنگ های داخل کلیسا همچنین دارای انگور حک شده (مانند بسیاری از کلیساهای گرجستان) است، که منعکس کننده سنت های شراب سازی باستانی این کشور است. شخصیت بزرگ عیسی در محراب توسط هنرمند روسی در قرن نوزدهم رنگ آمیزی شده است. اکثر آیکون ها متعلق به قرن بیست و یکم میباشد. برخی از آثار قدیمی و نقاشی های از کلیسا در دیگر نقاط گرجستان کپی می شوند.

آدرس کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا

Narekvavi-Mtskheta-Railway Station, Mtskheta, Georgia

راستی اگر قصد سفر به کشور زیبای گرجستان را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور گرجستان با کارشناسان ما در واحد فروش در تماس باشید.
منبع
wikipedia

دیدگاه های مطلب

اولین کسی باشید که نظر میدهد “کلیسای جامع سوتیتسخولی متسختا | با یکی از آثار قرن چهارم میلادی آشنا شوید”

تور تایلندتور بلغارستانتور صربستانتور استانبولتور آنتالیا