کوه قازبگی گرجستان | آشنایی با خصوصیات کوه قازبگی در کشور گرجستان

تصویری از کوه قازبگی گرجستان

کوه قازبگی گرجستان | آشنایی با خصوصیات کوه قازبگی در کشور گرجستان

کوه قازبگی گرجستان

قله مخروطی و منفرد کوه قازبگی (Kazbegi) از رشته‌کوه‌های منطقه قفقاز و در مرز میان کشور گرجستان و روسیه واقع شده است. رشته‌کوه قفقاز رشته‌کوهی است اوراسیائی میان دریای سیاه و دریای خزر در منطقه قفقاز. رشته کوه عظیم قفقاز بطول ۱۲۰۰ کیلومتر از سه بخش تشکیل شده است بخش غربی از دریای سیاه تا البروس، بخش مرکزی از البروس تا قله کازبک، و بخش غربی از کازبک تا کشور آذربایجان قله شاه داغی و در نهایت در دریای خزر به پایان می رسد.ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی این کوه بپردازیم.


آشنایی با خصوصیات کوه قازبگی گرجستان

کوه قازبگی (کازبک) (به گرجی: ყაზბეგი یا მყინვარწვერი به انگیلیسی : Mount Kazbek) نام کوهی است در شرق رشته کوه قفقاز مرکزی در رشته کوه خوخ که نام گرجی آن میباشد ما بین دریای سیاه و دریای خزر در شمال اوستیا در ۲۵ کیلومتر مرزی کشور روسیه و گرجستان و در ۱۴۰ کیلومتری شهر تفلیس در شهرستان کوچک قازبگی قرار گرفته است و ارتفاع آن ۵۰۴۷ متر است. درجهٔ سختی قلهٔ این کوه با درجهٔ سختی قله‌های رشته‌کوه هیمالیا برابری می‌کند و به نام اورست کوچک مشهور است. نام گرجی این قله میکنواری به معنی “کوه یخ” می باشد.

قله کازبک یک کوه آتشفشانی از نوع استارتو ولکانو بوده و بعد از قلل شاخارا ۵۲۰۱ متر و جانگا ۵۰۵۹ متر سومین قله مرتفع کشور گرجستان است. اطراف قله کازبک پوشیده از یخچال های دائمی است که یکی از آنها یخچال معروف گرگتی است که در راه رسیدن به پناهگاه از روی آن عبور میکنیم.

مسیر های صعود به کوه قازبگی گرجستان

در حال حاضر مناسب ترین راه دسترسی به این منطقه برای گردشگران تور گرجستان فقط از طریق شهر تفلیس امکان پذیر می باشد.مبدا صعود آن شهری نزدیک به قله به نام قازبگی است که در شمال‌غربی شهر تفلیس و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری از آن می‌باشد.تصوبر زبیای دیگر از کوه قازبگی گرجستان

 • مسیر اول:
  کوه قازبگی دو مسیر صعود دارد یکی مسیر جنوب شرقی از روبروی پناهگاه متو سیتیشین با درجه سختی ۳ ب توام با یخ و سنگ و در صورت داشتن برف سنگین در مسیر احتمال ریزش بهمن نیز وجود دارد مسیر از شیب های ۳۵ شروع و در خاتمه تا ۶۵ و ۷۰ درجه به قله میرسد.
 • مسیر دوم:
  اما مسیر کلاسیک از طرف پناهگاه است که کاملا ۱۸۰ درجه از جبهه جنوبی تراورس کرده و بعد از گذشتن از مورن ها و شکاف های یخی متعدد از جبهه غربی سوار بر یال شمالی می شویم که نهایت در شیب های آخر زیر قله با ۳۰ الی ۳۵ درجه در قله به پایان می رسد و این قسمت از مسیر گاهی پوشیده از برف و گاهی کاملا یخ بلوری است که در این صورت تا انتهای قله طناب ثابت کار گزاری می کنیم، این مسیر از پناهگاه ۸ الی ۱۰ ساعت تا قله بطول می انجامد و ۳ الی ۴ ساعت نیز تا رسیدن به پناهگاه زمان برگشت خواهد بود.
اطلاعاتی راجع به کوه قازبگی گرجستان
 • آخرین فوران :
  ۷۵۰ (پیش از میلاد)
 • اولین صعود :
  قازبگی در تاریخ ۱۸۶۸ توسط داگلاس فرش فیلد، مور و تاکر با یک راهنمای سوئیسی برای اولین بار فتح شده است.کوهنوردان ایرانی نیز برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ آن را فتح کرده است.
 • فصول صعود :
  بهترین زمان صعود اواخر تیر ماه تا اواسط شهریور ماه است. البته به دلیل قرار گرفتن این منطقه در میان دو دریاچه مهم جهان (سیاه و خزر ) از باد و کولاک شدید و حتی خرابی هوای پیش بینی نشده برخوردار است.

اقامت در کوه قازبگی گرجستان 

هتل قازبگی » این هتل پنج ستاره، دارای سطح بالای از خدمات میباشد، این هتل به همراه اتاق هایی زیبا با امکانات ویژه ای همچون استفاده رایگان از سونا و استخر، وای فای و نیز پارکینگ خصوصی. پذیرش مهمانان از تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ و تا کنون است. پیاده روی از این هتل تا ساحل ۱۱ دقیقه ، با وسایل نقلیه تا شهر قدیمی دوبروونیک (Dubrovnik) حدود ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. این مکان دارای رستورانی زیبا و مجلل است و فاصله آن تا فرودگاه چیزی حدود ۲۲ کیلومتر می‌باشد.

تصویری از هتل قازبگی در کوه قازبگی گرجستان

شما میتوانید با انتخاب تور گرجستان و سپس سفر به این کشور از جاذبه های تماشایی این منطقه بازدید به عمل بیاورید.

منبع
salamhamnavard
keysafar
wikipedia

دیدگاه های مطلب

اولین کسی باشید که نظر میدهد “کوه قازبگی گرجستان | آشنایی با خصوصیات کوه قازبگی در کشور گرجستان”

تور تایلندتور بلغارستانتور صربستانتور استانبولتور آنتالیا